Päeva
Tundi
Minutit
Sekundit

Kursusel osalenute tagasiside

Play Video

Simo:

“Mulle meeldib, milline isa ma nüüd olen.”

Play Video

Merit ja Jürgen:

“Küsimus ei ole, kas me ostame või mitte. Küsimus on, kas võtame peresuhte fookusesse või mitte.”

Play Video

Daniel ja Siiri:

“Tasuta kursuse jätkuks loomulik samm tasuline kursus”

Play Video

Maret:

“Kursus pani meid asjaga tegelema ja abikaasaga arutama”

Karmela:Mulle meeldis kursuse juures see, et läheme praktikasse.

Marit:See programm ongi see manuaal, mida sünnitusmajast kaasa ei antud.

Evelyn:Tahame igapäeva virrvarrist ellu jääda, eelkõige paarina.

Katrin:Suhe minu teismelise pojaga on muutunud soojemaks.”

Kirsi:Lastega koos kasvamine ei olegi enam õudusunenägu.

Aivi:Olen saanud aru, et minu käes on kontroll.

Diana:Kui kõik samamoodi edasi liigub siis meie tulevik on sama helge kui haldja habe.

Kristiina:Ma näen, et vendade vahelised suhted on läinud paremaks.

Merike:Kui tahad olla parem versioon iseendast, siis see koolitus on sulle.

2020

Facebook Live Vestlused Vilistlastega

Hando ja Katrin Tint:

“Võtke seda kursust ühise hobina. Pange aeg kalendrisse.”

Argo:

“Perekonna väärtuste harjutus oli uudne ja väga vajalik.”

Keiu ja Mario:

“Tagantjärele hirmus mõelda, mis oleks saanud, kui ei oleks liitunud.“

Daniel ja Siiri:

“Siin saad turvaliselt rääkida pereteemadel.”
2021

Facebook Live Vestlused Vilistlastega

Illimar Pilt (3 tütre isa):

“Kui varem oleks laps emotsioone maha surunud, siis nüüd oskan mõista lapse emotsioonide ja käitumise põhjuseid.”

Anneli (2 tütre ema):

“Kui tahad muutust luua, siis tuleb tegutseda, mitte vabandusi otsida.”

Taavi (2 lapse isa):

“Hea on mõista lapse arengut, et ei ootaks lapsest midagi, milleks ta võimeline pole.”

Toomas ja Helena (kahe väikelapse vanemad):

"Lapsed kasvavad ja sellega muutuvad ka väljakutsed."

Teismelise poisi ema:

"Võimuvõitluste vältimiseks võiks vanem lapsega kaasa kasvada."

2 koolilapse ema Karmela:

"Olen õppinud märkama, kui sagedasti alustan oma lastega ise võimuvõitlusi ja kuidas neid vältida."

Liisi ja Jörgen:

"Tugigrupp oli see, mis pani tegutsema ja aitas muutusi luua!"

Kristiina:

"Kuigi mehel polnud huvi kogu programmi kaasa teha, lõikas programmist osavõtust kasu kogu pere."

Meie pere jaoks oli Taneli antud kursuse juures üks tähtsamaid avastusi see, et meie oma elukaaslasega mängime rahumeelses vanemluses võtmerolli. Me küll alateadvuses teadsime seda, et nii peaks olema, aga puudusid oskused ja teadmised.  Kolme väikese põnniga mässates unustasime tihti ära iseenda ja oma kaaslase. Meie suhe lastega sai hoopis teise väärtuse, kui avastasime, et kui ise oled puhanud, siis järsku ei ajagi lapsed enam närvi 🙂

Tänud, Tanel, et andsid tööriistad ja harjutused, kuidas leida need asjad ja tegevused, mis meie energia-anumaid kiirelt taas täidavad. Ma sain sellest kursusest palju kulda veel juurde! Oskan jälgida laste tujusid ja mõista, mis neid reaktsioone tegelikult põhjustavad. Olla hoolivam elukaaslane ja parem isa. Soovitan kindlasti see kursus läbida ja omandada elukestvad tehnikad ja oskused luues rahumeelse keskkonna peredünaamikas.

- Illimar Pilt (3 lapse isa ja raamatu "Mees 4: Kõik on võimalik" autor)

Igapäeva stressi kõrvalt, olles pidevalt peresuhete ja -nõudmiste tornaados, pidevalt tasakaalustades enda ning teiste vajadusi, on väga raske eraldada aega rahulikult mõtlemiseks. Et analüüsida seda, kus praegu oleme perena, ja seada eesmärke, kuhu tahame jõuda, milline pere olla. 

Me ei tundnud enne koolitusega liitumist, selle jooksul ega hiljem, et otseselt midagi kehvasti oleks. Programm pakkus just võimaluse (sunni!) abikaasaga koos maha istuda ning regulaarselt reaalselt mõelda oma pere ja selle dünaamika peale. Ja raamistiku ning tööriistad, et seda aega tulemuslikult ära kasutada.

Läbi koolituse märkasime paremini, mis on hästi ja oskame selle üle rohkem rõõmu tunda. Samuti saime häid mõtteid, nippe ja võtteid, kuidas veel paremini saaksime perena koos kasvada ja ka mõne eelhoiatuse, mida võib oodata laste suuremaks saamisel!

- Siim, Katre (lapsed 0, 2, 4)

Lapsevanem 2.0 andis mulle eelkõige teadmisi ja oskusi oma last mõista. Mõistmisega käib kaasas empaatia ja rahumeelne probleemide lahendamine. Kursus andis palju võimalusi iseeendasse vaatamiseks ja eneseanalüüsiks, mis jällegi on tee parema vanemluse poole. Sai ka hulganisti teadmisi edaspidiseks ja praktilisi nõuandeid. Soovitan kõigile, kellel on lapsi!

- Tuuli (laps 7a)

Meie pere suurimaks väljakutseks olid erimeelsused lastekasvatuses – a la üks lubab, teine keelab, mis omakorda tekitas terve rea teemasid. Eks vähesest oma ajast tekkis ka justkui minnalaskmine selle kõigega tegelemisel. Kuna perre oli lisandumas veel üks laps, oli selge, et viimane aeg on midagi ette võtta, sest aega kuskilt niipea juurde ei tule. Programmis osalemine aitas oma prioriteete korrigeerida ja andis töövahendeid paremaks hakkama saamiseks. Andis ka rahu teadmisega, et lapsevanemaks olemine on protsess, kõike üleöö ei suudagi, aga järjekindlalt teemaga tegeledes tulevad muutused. Kui lapse kasvades on teinekord olnud tunne, et kus on kasutusjuhend (!!?), siis sellest programmist leiab päris palju kasulikku selle tühimiku täitmiseks.

- Piret ja Kaido (lapsed 3a ja beebi)

Antud programm aitas meil mehega jõuda lähemale meie soovile jõuda lastekasvatuses „ühte paati”. Isad olid programmi aktiivselt kaasatud. Rõõm oli näha, kuidas mees antud teemades üha enam osa võttis, oli uutele mõtetele avatud ja kuidas tegime üha enam koostööd vaidlemise asemel. Me arutleme ja räägime omavahel tunduvalt rohkem kui varasemalt. Minu jaoks on olnud väga suur väärtus selles, et ei keskendutud ainult lastele, vaid perele tervikuna. Ma avastasin uuesti ka iseenda ja õppisin väärtustama oma aega ja leidsin viisid enda tassi täitmiseks, mis aitab omakorda olla parem mina, naine, ema. Ja ka mees õppis seda hindama ja aktsepteerima. Ma tunnen ja mõistan palju paremini iseennast, kui ka oma meest ja lapsi. Me püüame järjest enam leida võimalusi perena koos olla ja luua/kogeda ühiseid positiivseid mälestusi. 

Mulle annab nii hea tunde teadmine, et programmis osalemisega olen ma palju teadlikum, enesekindlam ja rahumeelsem lapsevanem. Ma ei ole tänaseks täiuslik lapsevanem ja see on täiesti okei. Aga ma tegutsen teadlikumalt ja annan endast iga päev parima, et olla parim versioon iseendast ja läbi selle olla olemas oma perele! Olen väga tänulik selle teadmise ja võimaluse eest!

- Evelin ( lapsed 9a ja 2a)

Liitusin Lapsevanem 2.0 programmiga enda jaoks üsna hullumeelsel ajal, kui olin kahe väikse lapsega kodune – üks beebi ja teine värske kolmene. Kahtlesin algul väga, kas mul on aega ja energiat see teekond ette võtta, aga teemad kõnetasid mind väga ja mõistsin, et kui ma ei tee seda praegu, siis ei tee ma seda mitte kunagi. Pealegi, olin juba niigi sellel teekonnal, valida oli vaid, kuidas minna edasi. Mina otsustasin, et mõistlikum ja mõnusam on seda teha koos mentoriga, kelle väärtushinnangud klapivad meie pere omadega, ja “kaaskannatajatega”, kellel on sarnased mured ja rõõmud. Tagantjärele võin öelda, et see oli ainuõige otsus – programm aitas hoida fookust, sain mulle keerulisel ajal palju tuge, asjakohast nõu ja ka toredaid uusi tutvusi. Loodan väga, et olen oma lastele see positiivne ja rahumeelne vanem, keda nad väärivad – pingutan selle nimel jätkuvalt iga päev.

- Maarja (lapsed 2a ja 4a)

Lapsevanem 2.0 programm oli meie pere jaoks õigel ajal õiges kohas. Osalemine muutis meid lapsevanematena palju teadlikumaks, tänu sellele püüame igapäevaselt laste kasvatamisel teha paremaid valikuid. Kursuselt jäi kõlama palju häid mõtteid ja õpetusi, olulisemaks pean rahumeelsema vanemluse teel enese tassi täis hoidmist ja enesekontrolli.

Lemmik osa kursusest olid videokõned (reaalsete murede/küsimuste üle arutlemine) ja emade kokkusaamised. 

Kindel on see, et kursusel läbitud teemad tulevad kasuks kõikidele lapsevanematele.

- Helina (lapsed 4a, 2a, >1a)

Otsustasime osaleda Lapsevanem 2.0 kursusel, kuna tahtsime oma lahkhelisid vanema lapsega rahulikumalt lahendada. Kursusel õpitu aitas mõista, mis on lapse käitumise tagamaad ja kuidas kindlaks teha, mis teda tegelikult vaevab ja sellist käitumist põhjustab. Samuti õppisime ka seda, et meie ise ja meie vajadused on tegelikult kõige olulisemad. Kui meie, lapsevanemad, oleme väsinud ja pole saanud piisavalt omaenda aega, siis on raske ka lapsega rahulikult suhelda ja teda mõista. Kursuse juures meeldis meile ka see, et lisaks veebipõhisele õppele, saime teiste osalejatega mõnel korral ka näost näkku kohtuda ja oma kogemusi jagada. Lisaks on Tanel kaasanud kursuse õppeprogrammi ka teisi oma valdkonna spetsialiste, kellelt saime väärtuslikke teadmisi.

- Madli ja Priit (lapsed 3a ja 1a)

Programm aitas mul mõista, kui olulisel kohal on iseenda jaoks aja leidmine ja võimaldada seda väärtuslikku vaba aega ka abikaasale. Nii jätkub mul rohkem energiat lapse jaoks ning suudan rahumeelsemalt olukordi lahendada. Samuti aitas Tanel mul paremini mõista lapse käitumise tagamaid, aktsepteerida tema eripärasid ning leida paremini töötavat lähenemist probleemide lahendamisel. Paljudel kordadel olen suutnud teistsuguse mõtteviisi ja lähenemisega lahendada olukorrad, mis muidu on päädinud suurema tüliga.  Kõige enam meeldib mulle Taneli lähenemine, et ei ole üht ja ainuõiget viisi lapse kasvatamisel, oluline on läbi mõelda enda väärtushinnangud ning mida sooviksid ka oma lapsele edasi anda.

- Sille (laps 4a)

Mulle meeldis Lapsevanem 2.0 kursus, sest teadsin, et saab paremini ja ei olnud nõus nende mustritega, mida nägin enda peresuhetes. Sain vastuse, kuidas ja mida teisiti teha. Kõik see kiirustamine ja kontrollimine ei aita, vaid leidsin lahenduse ja vabaduse olla ise ja lubada lapsel olla nii nagu tema on. Kursuselt sain nippe õppida ennast ja oma last armastama nii nagu me oleme. Suur väärtus ja võit on ka see, et me mõistame üksteist paremini ja lubame endal olla ja tunda erinevaid tundeid ning väljendada seda, mis on meile tähtis.

Kõige tähtsam on hoida seda suhet, mis meil on ja kõik muu saab lahenduse 🙂

Kui lapse käest küsisin, et mis on teisiti, siis laps ütles, et ma saan temast paremini aru.

- Jaanika

Liitusime lapsevanem 2.0 programmiga 2019 sügisel, kuna vahel tundsime, et lapse kasvatamisel teatud olukordades käitume valesti ja teeme valesid otsuseid. Programmiga liitumisel oli meie hüpoteesiks see, et saame selle abil juurde teadmisi ning oskuseid, et teha paremaid otsuseid ja mõista oma last paremini. Julgen programmi kindlasti soovitada, kuna see reaalselt aitas meil olukordi paremini mõtestada ning lahendada. Samuti andis see juurde palju selliseid teadmisi, mille peale ise iial ei oleks osanud tulla või mõelda ning muutis pere lähedasemaks. Kindlasti oli väga põnev kuulda ka teiste perede mõtteid ja arvamusi ning õppida nende kogemusest. Tanel on minu arvates väga hea programmi kokku pannud ning on ise suurepärane õpetaja ja suhtleja, liitujad ei pea kindlasti pettuma!

- Taavi (laps 4a)

Liitusin Lapsevanem 2.0 programmiga, kuna tundsin, et olen ummikus ja ei suuda olla selline ema nagu soovin. Sain taipamise, et kõik algab minust. Kui oma tass on täis ja paarisuhe korras, siis on ka lapsed rõõmsad. Kasulikud teadmised sain laste erinevate käitumiste tagamaadest.

Tänu sellele programmile suudan ka ise paljudes olukordades teadlikumalt käituda ja peegeldada empaatiat.

Lapsevanem 2.0 programmist sain väga head juhised, kuidas saada rahumeelseks lapsevanemaks. Edusamme on juba meie peres tunda – kodune õhkkond on rahulikum ja rõõmsam.

- Kristi (lapsed 11a, 5a ja 2a)

Enne lapsevanemaks saamist oli mul kujutlus, milline vanem minust saab. Aga tegelikkuses on vanemluses tohutult väljakutseid, mida ei oska ette näha. See oli ka põhjus, miks otsustasin koolitusest osa võtta. Lapsevanem 2.0 andis mulle tööriistad, kuidas nende väljakutsetega paremini hakkama saada. Koolituse praktilised harjutused aitavad läbi mõelda nii vanemluse laiemas plaanis kuni selleni, kuidas muutudagi rahumeelsemaks. Pärast koolitust olen ma kindlasti teadlikum enda käitumisest, oskan rohkem näha olukordi lapse seisukohast, mõistan paremini, miks mingid situatsioonid tekivad, tean kvaliteetaja olulisust, oskan olukordi lahendada rahumeelsemalt. Vähem tähtis pole ka see, et Sa näed, et ka teistel vanematel on omad väljakutsed ja Sa pole üksi.

- Liina (lapsed 4a ja 2a)

Meil on kolm alla 5-aastast last ja soov olla neile parim ning rahumeelseim vanem, tekitas vajaduse abi otsida. Endal ei tulnud just see rahumeelsus kõige paremini nende 5 aastat magamata ööde ja muu tõttu enam hästi välja. 

Programmist lootsin saada teadmisi imiku arenguetappidest kuni suureks saamiseni. Soov oli osata ära tunda, milline käitumine on eakohane, milline mitte. Samuti oli soov iseendast rohkem aru saada. Seda just enda vajaduste, piirangute, võimaluste osas.

Lapsevanem 2.0 programm oli kompaktne, sundis järjepidevalt erinevate, üksteisele loogiliselt järgnevate teemadega tegelema. See pani meid omavahel arutlema kasvatamise põhimõtetest, ootustest üksteisele ning saime lastega palju asju ka koheselt järele proovitud. 

Suur väärtus on ka see, kui mõnes raskes olukorras tekib äratundmine ja ka peas lahendus, kuidas oleks saanud paremini või mida järgmisel sarnasel hetkel püüda vältida. On olemas see baas, millele toetuda. 

Mulle meeldisid programmis mitmed osad: lapse ealine areng, oma tassi täitmine ja vajadused, pereväärtuste hierarhia, üks ühele aeg jm.

Olen tänu programmi läbimisele rahumeelsem lapsevanem, kuna teadlikult püüan oma emotsioonide ja plahvatusohtlikkusega tegeleda.

Soovitan programmist osa võtta, et oleks valida, et oleks teadmine, milliseid võimalusi on veel olemas. Kuidas on veel võimalik suhteid lapsega ehitada, muuta, hoida. Meeldetuletus, et paarisuhe ei ole vähem tähtis. Arusaam, et meie vanemad, meie lapsepõlv mõjutavad meid kogu elu. Nende vastuvõetud otsused on samad meile nagu meie otsused on meie lastele.

- Lea (3 lapse ema)

Meie pere motivatsioon kursusega liitudes oli saada paremaks emaks ja isaks ja läbi selle ka kasvatada nn paremaid lapsi, kellega kooskasvamine oleks mõnus, mitte lõputu võimuvõitlus. Kursus andis meile selleks väga hea vundamendi. Tänu programmile on meie pereelu kordades rahulikum, toimetulek plahvatusohtlike olukordadega oluliselt rahumeelsem, lapsed koostööaltimad, üldine õhustik stressivabam ja seda kõike tänu endaga tehtud tööle ning enda ning oma suhtumise/hoiaku muutmisega.

Kursuse juures meeldis, et said materjali läbida omas tempos, samas iganädalased küsimuste-vastuste voorud ning workshopid ja kokkusaamised kindlustasid, et tempo liiga aeglaseks ei läheks. Kõige rohkem aga meeldis, et sai kursust läbida abikaasaga ja asju koos arutada, mis omakorda lähendas suhteid. Võin käsi südamel öelda, et tänu kursusele oleme natuke rahumeelsemad ja enesekindlamad vanemad, samas enesega töötamine jätkub igapäevaselt, lihtsalt tänu kursusele natuke teadlikumalt. Igati soovitan kursust, paneb mõtted õiges suunas liikuma ja väikesed töövõidud ei lase ennast kaua oodata

- Ruth ja Tanel (lapsed 3a ja 1a)

See programm on väga hästi läbi mõeldud ja andnud meie perele palju rohkem, kui ma oodata oskasin. Lisaks teadmistele on Lapsevanem 2.0 pakkunud mulle raskematel hetkedel tuge, tõstnud enesekindlust ja teadlikkust ning aidanud mul mõista paremini nii ennast, oma abikaasat kui ka lapsi. Paarisuhe on tänu sellele tugevam, kui enne. Kogu programmi on meeldejäävaks teinud regulaarselt toimunud naiste kohtumised (need on aidanud hoida motivatsiooni kõrgel). Kogen järjest rohkem neid hetki, kus ma olen teadlikult oma pere jaoks olemas ja see täidab nii minu kui ka nende tassi. Lastel on tänu sellel kursusel osalemisele kindlasti parem lapsepõlv.

- Keiu (lapsed 5a ja 3a)

Enne kursust ei tundnudki olulist vajadust kuidagi muutuda lapsevanemana. Küll aga juba esimesest moodulist alates olin sunnitud palju nö peeglisse vaatama ja ise-ennast kõrvalt hindama ja arvustama. Selgus, et ma saaksin olla palju parem lapsevanem ja palju parem versioon iseendast.

Nüüd, pea 2 aastat hiljem, pole ma kaugeltki ideaalne lapsevanem, kuid hindamatu väärtusega on oskus mõista, kui käitud valesti, suutlikkus vabandada ning oskus leida rasketes olukordades ankrupunkt, et toetada endast palju väiksemaid, kes seda nendel hetkedel kõige rohkem vajavad. Soovitan kindlasti programmiga liituda ja investeerida oma tulevikku ning lähisuhetesse ja mul isiklikult on küll tunne, et olen pigem ise programmile võlgu, mitte vastupidi.

- mario (lapsed 5a ja 3a)

Enne Lapsevanem 2.0 programmi läbimist olin  närviline autopiloodil ema, kes tundis, et iga päev on ellujäämise kursus! Ma ei teadnud, kuidas edasi! Täiesti juhuslikult saatis sõbranna mulle Facebooki gruppi kutse, kus oli käimas lühikursus, mis oli sissejuhatus programmile „Lapsevanem 2.0“.

Lühikursusi vaadates ma olin naelutatud neid vaatama ja kuulama! Tanel rääkis täpselt sellest, mida ma vajasin vanemana: peamised väljakutsed vanemana, kuidas toime tulla ärevates olukordades, tööriistad, mida ja kuidas kasutada, ta jagas oma elukogemusi siiralt ja ausalt, ta jagas toetust.

Tänaseks, kui olen selle programmi läbi teinud, tunnen meeletut tänutunnet! See programm oli minu jaoks nagu päästerõngas tormisel merel. Programmist saadud teadmised, mis sai pandud ka praktikasse, hakkasid tõesti toimima koheselt! Ma olin vaimustuses! See programm oli jätkusuutlik, sest kestis pikka aega ning ma sain teemasid vaadata endale sobival ajal! Peale selle sain ma jagada oma reaalseid igapäeva olukordi, millele Tanel vastas grupivestluste kaudu (või ka privaatselt, kui seda soovida). Ma sain nii üldist teooriat, sain näiteid teiste väljakutsetest, ma sain vastuseid konkreetselt oma muredele! Mulle meeldib, et Tanel on väga põhjalik ja missioonitundega! Programm on igat oma senti väärt neile, kes tunnevad, et ei saa ise hakkama tunnete ja emotsioonidega, mis kaasnevad vanemaks olemisega. Kes vajavad toetust ja teadmisi või ka lihtsalt „omasuguste“ gruppi, kellega koos kasvada rahumeelsemaks ja positiivsemaks!

- Kadi (lapsed 4a ja 2a)

Programmiga liitumine on meid väga palju aidanud. See, kui sul on motiveeriv mentor ees, on lihtsam edasi liikuda. See, kuidas Tanel jagab oma elu hetki, nii rõõmsaid kui kurbi, samal ajal mitte tahta olla täiuslik, vaid parim versioon iseendast, aitab mõista, et keegi ei peagi olema täiuslik.

Programmi juures meeldis mulle selle ülesehitus, et kõige olulisem on rahulolu iseendaga, siis paarisuhtega ja alles seejärel saab lastega tegelema hakata.

Lapsevanem 2.0 programmist saime palju inspiratsiooni. Näiteks teeme kvartaalselt lastega üks-ühele päevi. See meeldib lastele väga ja pakub suurt elevust juba oodates seda päeva. Samuti aeg iseendale on meil päevakohane. Enne programmiga liitumist ma ei tähtsustanud seda üldse, aga nüüd ma näen selle olulisust. Kui ma võtan selle aja iseendale, siis ma olen palju rahulikum ja saan erinevate probleemsete olukordadega palju oskuslikumalt kodus hakkama. Mul on kannatlikkust tunduvalt rohkem kui varem.

Kui alguses tundus, et lapsed olid üle pea kasvanud, siis programmi järgselt tean, et meie lapsed on täiesti eakohaselt käituvad ja rõõmsad tegelased. Muutust oli vaja iseendale ja seda ma ka sain. Aitäh, Tanel!

Samuti on programm aidanud luua uusi tutvusi teiste peredega, kel on sarnased huvid ja mured. Koos edasi liikumine on andnud palju ühtekuuluvustunnet. Teadmine, et ma pole üksi, aitab väga palju.

Kui sinagi, kes sa minu kirjapandut loed, tunned, et ei saa oma lastega justkui hakkama või ei oska leida seda kontakti, oled endaga ummikus ja tunned, et sa pole kohati oluline, siis tuleb astuda järgmine samm. Tänu Tanelile ja tema programmile tulevad muutused paremuse poole. Mina igatahes olen palju rahulolevam, teadlikum, elurõõmsam, tunnen uhkust ja õnnetunnet oma laste üle, samuti on mul palju rohkem suutlikkust elada praeguses hetkes ehk nö olla kohal. Ole sinagi!

- Siiri ja Daniel (lapsed 6a ja 4a)

Mul on lapsest saati olnud suur sisemine vajadus olla tubli. No et ikka kõik oleks hästi ja korralikult tehtud. Paar aastat pärast teise lapse sündi olin lihtsalt täiesti puntras ja omadega läbi ja mõistatasin, mis meil ometi viga on – paljudel on ju kaks last, pingutust nõudev täiskohaga töö ja kodused kohustused – aga kõik näivad hakkama saavat, miks siis mitte meie?

Õppisin programmi käigus, et mul on tavalised ja toredad lapsed, kes käituvad täiesti eakohaselt; õppisin ja harjutasin sammhaaval puhkamist – ma nt kuulsin selles programmis esimest korda mikropausidest, et ei piisa sellest, et “käin ju laupäevahommikuti jooksmas, mis siis veel vaja on?”; leppisin vaikselt mõttega, et heaks vanemaks olemisel ei pea ma 100% kõike ise lastega tegema.

Täna arvan, et jah, ma saaksin olla ikka veel palju rahulikum vanem. Aga ma tulen toime, mul on “pea vee peal” ja ma hingan vabalt; meie vahepeal lausa karile jooksnud omavahelised suhted on paranenud, samuti laste ja nende isa omavahelised suhted. Tagantjärele mõtlen, et kui ma vaid kohe pärast esimese lapse sündi oleksin seda kõike mõistnud ja osanud (sest jah, ma teadsin seda kõike ju küll, aga ma ei mõistnud, kuidas see mõjub ja ei osanud hoida end võrdlemast, kritiseerimast, püüdmast teha kõike nii nagu keegi kuskil arvas, et peab).

- Katrin (lapsed 6a ja 4a)

Minuni saabus see kursus just õigel ajal, kui olin värske 1,3aastase tütre ema. Olles tundnud juba emaks olemise raskusi ja kriisi suhtes mõistsin, et vajan värskendust ja abi. Programmist sain just need vastused, mida soovida oskasin. Väga meeldis programmi ülesehitus, mis käsitles kõigepealt iseennast, siis paarisuhet ja siis last. Kogu programmist ongi ehk kõlama jäänud selline mõte, et kõik algab sinust endast!

- Egle (laps 2a)

Suurim väljakutse, mis motiveeris programmist osa võtma oli see, et sünnitusmajas unustati pisikesega manuaal kaasa andmata ja sellest programmist oli ja kindlasti on ka tulevikuks palju näpunäiteid, praktilisi oskusi ja teadmisi, mis puudutavad lapse kasvatamist, aitavad mõista tema arengut, vajadusi ja oskusi (eri vanuses). Samas ei jäta Lapsevanem 2.0 programm kõrvale ka pere- ja paarisuhet, mis tegelikult ongi ju rahumeelse vanemluse üks alustalasid. Olles ise rahulik, mõistes oma lapse ealisi käitumisi ja osates nendega “toime tulla”, lood sellega täisväärtusliku peremudeli ka edasistele põlvedele.

Eesmärk oli programmist saada võimalikult palju teadmisi lapse kasvatamise kohta ja seda see programm ka annab. Boonusena veel teiste liikmetega suhtlemine ja videokõned – mis annavad veel enam kinnitust, et ka teistel on täpselt samasugused probleemid ja seisavad laste kasvatamisel sarnaste küsimuste ees. Samuti meeldis mulle see, et Tanel oli programmi kaasanud ka erialateadmistega külalisesinejad.

Lapsevanemana muutus elu programmi läbides selle võrra lihtsamaks, et see õpetas mitmeid lapse arengus ettetulevaid käitumismustreid ja nendele reageerimist. Samuti olid abiks mitmed näited, mis aitasid kaasa vanemlikele lähenemisele – ja seda just mõlema lapsevanema poolselt ühtselt.

Me liitusime programmiga vahetult pärast oma lapse sündi  ning hetkel tundub, et programmist saadud teadmised ja oskused viivad meid lapse kasvatamisel õiges suunas.

Programmist Lapsevanem 2.0 leiab mõtteid ja ideid, mis kindlasti kuluvad ära igale lapsevanemale ja paarisuhtest lugupidavale inimesele. Uued teadmised, teiste kogemused ja arvamused tulevad alati kasuks ning viivad lapse kasvatamise ja peresuhte teisele tasemele ning mis peamine, see loob uue maailmavaate ja seljatab iganenud kasvatusmeetodid.

- kristjan (laps 2a)

Mind ajendas programmist osa võtma see, et meie pere on kärgpere, ehk et on minu lapsed, mehe lapsed ja meie laps. Oma esimest kahte poega kasvatasin põhimõtteliselt üksi ja kuigi mul olid sõbrannad, kellega asju arutada, siis tihti tundsin, et mingitest teadmistest jäi puudu. Kuidas mingis olukorras käituda või millele iseenda puhul peaks tähelepanu pöörama. Nüüd kolmanda lapsega tahaks ise olla teadlikum ja rahulikum (tunnetada ise ära oma piir, millal kaas hakkab pealt lendama).

Programmist oli väga palju abi just iseenda mõistmisel, miks tundub mingil hetkel, et laps käitub täiesti võimatult, kui ta tegelikult midagi hullu ei teinudki. Ka partnerit hakkasin nägema uues valguses ning samuti ka meie suhet. Kõik ülejäänu ootab meid tegelikult alles ees, kui meie ühine laps suuremaks kasvab. Kindlasti soovitaks seda programmi läbi teha koos partneriga (minu oma kahjuks polnud nõus sellele oma aega pühendama, mis annab tunda ka meie omavahelises suhtes). Üldjuhul saavad enamus probleeme alguse meist enesest ja tegelikult on ka lahendused meis endis olemas, tuleb lihtsalt tahta neid näha ja vahest on vaja ka natuke suunamist, mida see programm super hästi teeb.

- Katrin (lapsed 15a, 14a ja 1,8a ning mehe poolt 10a ja 6a)

Lapsevanem 2.0 kursus aitas mul mõista, et kõige olulisem on tegeleda iseendaga. Kõik algab minust. Kui minu tass on täis ja ma suudan reageerida rahulikult, siis on ka lastega palju kergem ja pereelu sujub mõnusamalt. Lapsed jäävad ikka lasteks, genereerides igasuguseid rumalusi ja katsetades piire. Tänu sellele kursusele ei ürita ma enam lapsi “ümber kasvatada”, vaid tegelen enda tunnete ja käitumisega. Samas, minu lemmik osaks sai hoopis selline asi, mis kursust läbides tundus mulle kõige võimatum asi üldse – üks-ühele kvaliteetaeg kõigi nelja lapsega. Selle oleme suutnud 100%liselt oma ellu rakendada ja see on asi, mida ootavad nii lapsed kui ka meie 🙂

- Merilin ja Alar (lapsed 8a, 6a, 4a ja 2a)

Liitusime programmiga, et lastekasvatuse teemadesse koos sügavuti minna. Soovisime osata oma lapsi ka keerulisematel hetkedel mõista ning toetada. Saime oluliselt rohkem, kui olime osanud oodata. Sellest kujunes meie iganädalane südamest-südamesse vestlus. Teemad olid olulised ja sisukad. Juba esimene moodul raputas meid ja mõistsime, kui tähtis on iseenda ja oma paarisuhte eest hoolitsemine, et see on kõige alus – vundament kõigele järgnevale! Saime kuhjaga nippe, kuidas oma pere elu mõnusamaks muuta, hakkasime üksteist ja oma lapsi paremini mõistma (sh läbi lapse aju arengu) ning plahvatusohtlikumaid olukordi tulemuslikumalt lahendama. Programmist on möödas pool aastat, kuid selle mõju tunneme tänaseni, mh veetsime just iga lapsega üks-ühele kvaliteetaega selle sügavamas tähenduses ja laste nägudest on näha, kui hindamatu väärtusega see neile on! Programmi läbimine muutis meie pere lähedasemaks, meid vanemana enesekindlamaks ja ühte-hoidvamaks. Väga hea investeering oma pere ühtekuuluvusse ja suhetesse!

- Kristi ja Allan (lapsed 4a, 4a ja 2a)

Vanemaks olemine on keeruline ja vastutusrikas ülesanne. Sageli tekib küsimus, miks see nii raske peab olema, kas kuidagi paremini ei saa?!

Eelnevalt olin omandanud omajagu teadmisi ja oskusi lastekasvatuse teemadel, aga puudus süsteemsus – ma ei teadnud milline lapsevanem ma soovin olla, teadsin vaid, milline ma ei taha olla. Lapsevanem 2.0 programmis pole “õigeid” ja “valesid” meetodeid, on  hoopis lihtsad ja praktilised ülesanded, teiste vanemate kogemused, elukogenud inimeste lähenemised.

See programm andis mulle raamistiku, millele oma vanemlus üles ehitada, 4 tugisammast millele toetuda: 1) suhe iseendaga, 2) paarisuhe, 3) suhe lastega ja 4) minu perekonna väärtused. Kui need asjad oled enda jaoks läbi mõelnud, siis annab see tohutult enesekindlust vanemana. Teadmine, kuhu sa lähed on olulisem, kui see, kuidas sa lähed. Meie peres on “kvaliteetaeg” saanud täiesti uue tähenduse ja seda ootan nii mina, minu partner kui ka minu lapsed. Ma olen rohkem hakanud väärtustama perekonnaliikmete omavahelisi suhteid. Ma tahan oma lastele olla parem vanem, kui seda olid minu vanemad mulle. Ma tänan Lapsevanem 2.0 programmi selle võimaluse eest!

- Argo (lapsed 11a, 9a ja 3a)

Mulle meeldis, et tegemist on online kursusega – saan ükskõik, mis hetkel teema jälle avada, taasavastada. 

Kogu programm on hästi üles ehitatud ja materjali, teemade edasiandmiseks erinevaid kanaleid kasutatud, mis annab mitmekülgsust ja samuti võimalusi uuesti kuulata/vaadata. 

Võin öelda, et ärritun vähem ja suudan endast paremini nö auru välja lasta. Samas on mul veel tipuni siiski korralik tee ees, sest nüüd, olles kolme lapse ema, pean ma suutma end veel rohkemate laste vahel jagada, kuid ka iseenda jaoks tuleb aega leida.

Kui juba oled/olete kahe vahel, siis ikka tuleb see tee ette võtta ja koolitus läbida. 

Hindeid ju ei panda ja see “küla”, mis tekib on suureks toeks, kui auru vaja välja lasta ja endal kõik kokku jookseb. Või kasvõi kuulda/näha, et ma ei ole selles üksinda, et teistel on ka mõnikord olukord hull ja saab toeks olla. 

Taneli ja tema pere pärast juba tasub sellel kursusel osaleda. Just see, et üks mees räägib ja näitab oma emotsioone kümnetele ja sadadele inimestele. Elulised näited ja tema särav naine selle kõige juures… Nad ise on suureks eeskujuks, et kuidas saab hästi ja siis veel paremini. Minule selline nö puust ja punaseks, otse omast kogemusest teemad mõjuvad kõige paremini.

- Liisa

Enne Lapsevanem 2.0 programmiga liitumist oli meie suurimaks väljakutseks pere- ja tööelu tasakaalu hoidmine kahe väikese lapse ja oma ettevõtete kõrvalt ning paarisuhte hoidmine.

Lapsevanem 2.0 pakkus palju mõtlemisainet just paarisuhte teemal. Saime aru, et see on esimene samm, millega tegelema peame. Kui meie paarisuhe on korras, siis on ka lapsed korras. 😊

Meie peret aitaski väga sügavalt esmalt iseenda sisse vaatamine ja iseendast alustamine.

Meeldisid kohtumised inspireerivate inimestega. Meeldis, et saime igal ajal videosid vaadata-kuulata.

Mina näen pärast kahte aastat väga teadlikku tööd, kuidas meie pere on nüüd palju harmoonilisem ja õnnelikum ning kindlasti on selles suur osa just sellel programmil. Lisaks olen oma ellu saanud imelisi naisi, kes on samuti sarnaste väärtustega.

- Mariliis

Liitusin 2 aastat tagasi ja alguses paelus mind mõte, et kuidas siis on võimalik kasvatada lapsi ilma karistamata neid liigselt mitte “ära hellitades”.

Programmi suur väärtus oli see teadmine, et ma ei ole oma muredega üksi ja need emotsioonid on okei. Lohutav on tõdemus, et ma saan hakkama ja suudan rohkem rõõmu tunda.

Suur mõistmine tuli käitumismustrite juures – sellest on enese ärevusest aru saamisel suur abi, sest kergem on rahuneda, kui tean põhjust – miks?

Pärast programmi läbimist suudan olla rahulikum, suudan olla rohkem hetkes, oskan kuulata ja püüan vähem targutada. 

Siiani parim saavutus – minu esimene poeg sai suvel 18-aastaseks ja mul ei ole temaga teismeeas uste lõhkumist ette tulnud. 🥰 Loodan, et me jätkame oma suhet ka edaspidi rahumeelselt.

Kui lapsevanem suudab olla rahulik, siis rahunevad ka lapsed. 👍🏻

Igal juhul soovitan kursusest osa võtta. Kaotada pole midagi, on ainult võita.

- Maile

Kogu programmi ülesehitus on väga loogiline, kõik olulised teemad on kaetud. Käiakse läbi kõik teemad ja lõpuks keskendutakse ikka ressurssidele ja sellele, mis pere kokku toob, mis ühendab ja liidab ning mida peaks veel fookuses hoidma.

Kuigi programm on mõeldud kõigile, siis tekkis ikka tunne, justkui oleks see eriliselt ja individuaalselt meile koostatud.

Meeldis ka see, et olid videote plokid, mitte üks pikk video, iga ploki algul meeldetuletus ja lõpus kokkuvõtted. Ja muidugi boonusvideod ning boonuseks raamatute kokkuvõtted olid nagu kirsid tordil!

Eraldi tahaksin välja tuua teema, millele me ei olnud kunagi teadlikult mõelnud – pere väärtushinnangud ja visioon. Räägime ju järjest rohkem teadlikest suhetest – vastutuse võtmisest, mõistmisest, koostööst jms. Selle teema läbi arutamine ja analüüsimine ühendas meid tervikuks, sest saime aru, et isegi kui päeva jooksul on kiire ja erimeelsusi tuleb ikka ette, oleme kõik ühes paadis – meil on ühised väärtused ja me liigume ühes suunas – seda teadmist tasub endaga kaasas kanda, see aitab näha ressursse, mitte puudusi, kokku hoida, mitte lahku kasvada.

Kasvasime paarina selle koolituse ajal rohkem kokku, meil oli “ÜHINE HOBI”. Ja et reisiplaan ja sihtkohad olid ette antud, oli turvaline liikuda – raam hoiab sisuga kontaktis ja aitab hoida fookust. 

Ressursside taastamise töölehte olen kasutanud (terapeudina) oma töös paaridega – tõstmaks nende teadlikkust, mis täidab tassi ja mis mitte.

Kokkuvõtvalt – see koolitus on parim abimees kõikidele, kes praktiseerivad partneriks ja lapsevanemaks olemist! Soovitan kõigile, kes soovivad liikuda teadlikumate suhete poole ja elada rahuldustpakkuvat ja õnnelikumat elu!

- Katrin ja Hando Tint (lapsed 6a ja 14a)

Ütlen ausalt, olin skeptiline ning läksin sunniviisiliselt-vabatahtlikult sellesse programmi. Mina see initsiaator ei olnud.

Nüüd, aasta hiljem võin öelda, et ma ei mäleta küll peast kõiki soovitusi ning nippe, samas midagi on kindlasti külge jäänud. Tunnen, et olen rahulikumalt neid asju võtmas. Minu teisele poolele on see programm samuti korda läinud ning on näha, kuidas temagi proovib neid teemasid endale nüüd veidi teistmoodi mõtestada.

Mulle meeldis, et paarid said teoorias omavahel asjad läbi rääkida kasvõi üsna üldises mõttes – nt et tuleb aega võtta enda jaoks jne. Ma saan täiesti pingevabalt öelda, et ca 3 h nädalas saan rahulikult enda jaoks leida aega trennide jaoks – sellele pole tegelikult pärast programmi läbimist kunagi vastuväiteid olnud. Ja aega iseenda või kaaslase jaoks ei saa kunagi liiga vähe rõhutatud, oleme ka sellest proovinud šnitti võtta. Samuti oleme veetnud lastega rohkem üks-ühele aega.

Kui see oleks olnud n-ö seminari vormis koolitus reaalsete kohtumistega, siis see oleks mulle vastukarva olnud. Mulle väga sobis see video formaat – lihtne, selge, point kohe välja toodud, valid ise aja, kuna vaadata ja kuulata saad. Mulle meeldis, et Tanel oli kahe jalaga n-ö maa peal.

Kokkuvõtvalt saan öelda, et minu jaoks oli peamine eesmärk saavutada rahulikum pereelu ja see meil ka õnnestus.

- Joel (lapsed 9a, 7a ja 5a)

Liitusin vanemluse programmiga, et saada seeläbi teadlikumaks lapsevanemaks oma mõlema lapse kasvatamisel. Peamiseks motivaatoriks oli ikka meie pere vanem poisslaps, kelle kasvatamise on olnud üsna keeruline, peamiselt enda oskamatusest oma last toetada ja positiivselt suunata. Otsisin programmist küsimustele vastusi, kuidas vältida konflikte lapsega teatud situatsioonides, kuidas jääda ise rahulikuks, kui lapses tekib trots minu korralduste vastu. Olen alati tahtnud oma last mõista, miks ta teatud olukordades just nii käitub, mitte nagu mulle tarvis.

Programmi läbivaks mõtteks oli, kuidas saaks ema ja isa last kasvatades mõelda ühtemoodi ja asuda nn joone ühel pool, mitte erinevatel pooltel. Kuidas ühendada erinevad nägemused lapse kasvatamisel ja kuidas võtta killuke siit ja killuke sealt, et mõlemad vanemad oleksid võsukese kasvatamisega rahul.

Väga oluliseks osaks programmis oli paarisuhtele tähelepanu pööramine. Peaaegu alati jääb paarisuhe tagaplaanile, kui lapsed perre sünnivad. Kui paarisuhe on tugev ning naine ja mees teineteist toetavad, on lastel selles peres hea ja turvaline olla. Programm pakkus häid nõuandeid, kuidas võtta aega teineteisele, kuidas saaks seejuures paluda oma vanemate või vanavanemate abi laste hoidmisel ehk kuidas luua oma tugigrupp.

Tihtipeale on lapsevanemad kasvatuslike probleemidega üksi ja ei taheta välja näidata, kui midagi valesti on või kui probleemid lainetena pea kohal kokku on löönud. Pere toimimine on oluline, nagu majale on oluline tugev vundament.

Mulle meeldis programmis üleüldiselt vanemate avameelsus ja kogemused teatud probleemile lähenemisel. Meeldis väga, et nii isadel kui emadel oli oma päev, kus nad said oma mõtteid jagada. Näevad ju mehed ja naised laste kasvatust tihti erineva nurga alt.

Programm annab võimaluse rääkida probleemidest ja leida vastuseid ilma, et peaks end halvasti tundma. Avastatakse tihtipeale, et me polegi ainukesed, kellel pere toimimise hoidmisega probleeme on! Pole tarvis häbeneda abi palumisega teistelt lapsevanematelt, me oleme kõik ju inimesed oma õnnestumiste ja ebaõnnestumisega.

Nüüd hakkab töö iseendaga. Programm andis palju juhtnööre, kuidas proovida uusi võimalikke teid rahumeelsema vanemluse suunas. See kursus pakubki just seda, kuidas leida rahu nii peres kui iseendas.

Tänan hea kursuse eest, Tanel! Mulle väga meeldib Sinu missioon!

- Andres (lapsd 9a ja 2a)